Pátek, 7 dubna, 2023
události
HomeRodičeDaňový bonus na dítě: Kdo má nárok a co všechno byste o...

Daňový bonus na dítě: Kdo má nárok a co všechno byste o něm měli vědět

- Reklama -aktualita

Rodiče mají nárok na několik typů příspěvků na děti od státu. Tím základním je přídavek na dítě a kromě něj ještě mohou získat i daňový bonus. Ten všem zaměstnaným nebo podnikajícím rodičům. Veškeré podrobnosti o něm se dozvíte v našem článku.
Co je daňový bonus?
Daňový bonus se vyplácí rodičům, kteří mají trvalý zaměstnanecký poměr nebo podnikají. Rodiče ho dostávají na každé vyživované dítě. To však musí s ním žít v jedné domácnosti.

Tedy pokud jsou rozvedení nebo z jiných důvodů nežijí spolu, tak nárok vzniká jen rodiči, který potomka přímo vychovává. Další z podmínek je dosažení potřebné výšky příjmu. Nárok na něj má ten rodič, jehož roční příjmy dosáhly částky alespoň 3738 eur.

Daňový bonus se uplatňuje od narození dítěte až do 25 let, pokud by byl nadále studentem, který nevydělává.

V jaké výši je aktuální?
Od 1. července 2021 se změnil systém vyplácení daňových bonusů. Aktuálně mají rodiče nárok na tři druhy, které se liší podle věku dítěte:

  1. Základní daňový bonus – 23,22 eur

Vyplácí se zaměstnaným rodičům s dětmi ve věku nad 15 let.

  1. Zvýšený daňový bonus – 39,47 eur

Určen je pro děti ve věku 6 až 15 let.

  1. Dvojnásobný daňový bonus – 46,44 eur

Vyplácí se dětem, které ještě nedosáhly věku 6 let.

Daňový bonus nebo oběd?
Nové rozdělení daňových bonusů přišlo kvůli novému systému bezplatných školních obědů. Aktuálně si rodiče dětí od šesti do patnácti let musí rozmyslet, zda chtějí dostávat raději zvýšený daňový bonus, nebo obědy zdarma.

Pokud chtějí zůstat u bonusu, tak nemusí nic dokládat, nadále jim bude automaticky vyplácen. Kdyby chtěli obědy zdarma, musí škole poskytnout čestné prohlášení, že nebudou pobírat zvýšený daňový bonus. Děti do šesti let mají automaticky nárok pouze na dvojnásobný daňový bonus.

V případě pětiletých předškoláky vzniká souběh, protože mají nárok na bezplatné obědy, i na dvojnásobný bonus. Aby o něj nepřišli, musí škole přinést potvrzení, že rodiče nepobírají zvýšený daňový bonus. Po dosažení patnácti let mají už děti nárok pouze na základní daňový bonus a jim vzniká i nárok na obědy zdarma.

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Must Read
- Reklama -PR články
Related News
- Advertisement -podnikatel