Pátek, 7 dubna, 2023
události
HomeRady a NávodyDůležité pro očkování dětí od 5 let: Potřebu očkování vysoce rizikového dítěte...

Důležité pro očkování dětí od 5 let: Potřebu očkování vysoce rizikového dítěte posuzuje lékař – specialista

- Reklama -aktualita

Očkování proti koronavirus malých dětí ve věku od pěti do 11 let musí posoudit odborný lékař. Které děti doporučují odborníci nechat očkovat?
Očkování malých dětí proti koronavirus musí posoudit lékař
Národní ústav dětských nemocí (NÚDCH) se stal jedním ze tří pracovišť pro očkování vysoce rizikových dětí ve věku od pěti do 11 let proti onemocnění COVID-19. Připomněla jeho mluvčí Dana Kamenická, potřebu očkování vysoce rizikového dítěte musí posoudit lékař – specialista, u kterého je dítě léčeno a očkování indikuje.

Kamenická poukázala na to, že o samotné očkování již mohou požádat rodiče nebo zákonní zástupci rizikových dětí prostřednictvím žádosti o očkování dítěte proti onemocnění COVID-19, která je zveřejněna na stránce Ministerstva zdravotnictví (MZ) SR.

Vysvětlila, že k očkování se vyjádří i praktický lékař pro děti a dorost, který má dítě v péči. Následně rodič přihlásí dítě na očkování prostřednictvím webové stránky www.korona.gov.sk, kde bude dítěti přidělen termín očkování.

„Před samotným očkováním bude dítě vyšetřeno, aby se vyloučilo například akutní onemocnění nebo jiná překážka očkování a po splnění všech kritérií v souladu s pokyny MZ bude dítě očkovaná pod odborným dohledem specialistů NÚDCH,“ poznamenala s tím, že očkování v národním ústavu plánují realizovat flexibilně dle zájmu ze strany rodičů.

Dodala, že očkování se týká dětí s:

-neurovývinovými onemocněními,

po opakovaných plicními onemocněními,

-závažnými poruchami imunity,

-onkologickým onemocněním,

po opakovaných srdečním selháním,

-vážnou formou anémie a jinými onemocněními po zvážení lékaře specialisty.

Pfizer a BioNTech požádali v EU o schválení vakcíny pro děti od pěti let
Společnosti Pfizer a BioNTech v pátek oznámili, že Evropskou agenturu pro léčivé přípravky (EMA) oficiálně požádaly o schválení své protikorovanírusovej vakcíny pro děti ve věku od pěti do 11 let na tzv. nouzové použití v Evropské unii.

Pokud EMA podání vakcíny schválí, pro mladší děti v Evropě by šlo o první možnost očkovat se proti onemocnění COVID-19, informovala agentura AP. V EU jsou aktuální povolené vakcíny, které vyrábějí společnosti Pfizer / BioNTech a Moderna, pro děti od 12 let.

Pfizer a BioNTech uvedli, že evropskému regulačnímu úřadu předložily údaje včetně výsledků klinických zkoušek, v nichž svou vakcínu testovali i na více než 2200 dětech ve věku od 6 měsíců do 11 let. Děti dostávali nižší dávku vakcíny, jak se běžně podává dospělým.

Společnosti v prohlášení uvedli, že podle výsledků testů je jejich vakcína bezpečná a vytváří u dětí silnou ochranu před virem. V Evropě nebo Severní Americe ne v současnosti povoleny očkování proti covidu dětí mladších 12 let.

Na začátku října požádali Pfizer a BioNTech o schválení své protkorovanírusovej vakcíny pro děti od pěti let i americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

Novým koronavirus se v rámci nejnovější vlny nákazy, při které se šíří zejména koronavírusový varianta delta, infikuje stále více dětí. Očkování dětí a mládeže je proto považováno za klíčové pro to, aby mohli školy zůstat otevřené a pandemie skončila, uvádí agentura AFP.

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Must Read
- Reklama -PR články
Related News
- Advertisement -podnikatel