Neděle, 9 dubna, 2023
události
HomeMagazínJak pečovat o zuby v těhotenství a kdy si je mýt například...

Jak pečovat o zuby v těhotenství a kdy si je mýt například při nevolnostech a zvracení? Důležité jsou tyto zásady, řadí zubařka

- Reklama -aktualita

Mluví io pastách pro těhotné – mohou vám pomoci překonat nevolnost.
Péče o zuby v těhotenství
Problémy s ranní nevolností, zapálenými dásněmi či zvýšená chuť na sladké potrápí nejednu budoucí maminku. Alespoň částečně vám vědí ulevit speciální zubní pasty. Slyšeli jste už o nich?

Nosit děťátko pod srdcem je výjimečné období v životě každé ženy. Je plné hormonálních změn, které se týkají celého tělo a samozřejmě neobcházejí ani ústní dutinu. Problémy se zuby a v ústech neberte na lehkou váhu, abyste to v budoucnu nelitovali.

Pozor na zánět dásní
Vlivem hormonálních změn bývá v těhotenství u žen častým problémem právě zánět dásní, který pokud podceníte, budete ho muset řešit se svým zubařem.

„V některých případech mohou dásně kromě nepěkného zarudnutí i mírně krvácet. Budoucí maminky často trápí nechutenství, jiné naopak mají zvýšenou chuť na sladké, s čímž souvisí zvýšená tvorba plaku a zvýšené riziko vzniku zubního kazu, „řekla na úvod zubní lékařka Andrea Hrubá. Během celého očekávání miminka proto věnujte zvýšenou pozornost péči o své zuby.

Ranní nevolnosti a zvracení
Mnohé budoucí maminky během prvního trimestru bojují s ranní nevolností a často zvrací. Později je zase z různých příčin napíná na zvracení, a to se může dostavit kdykoliv během dne. Toto vše je pro zuby velkou zátěží.

„Žaludeční kyselina má velmi nízké pH a má nepříznivý vliv na sklovinu zubů,“ řekla odbornice. Pokud patříte mezi ženy, které ráno stráví při záchodové míse, nesiahnite hned po kartáčku a zubní pastě, neboť si spíše uškodíte.

„Po zvracení je důležité neumývat si zuby hned, protože sklovina je oslabena z působení žaludeční kyseliny. Vypláchněte si ústa čistou vodou a počkejte alespoň 20 minut, dokud se pH v ústech vrátí do původní hodnoty. Pak si můžete zuby vyčistit, „doplnila Andrea Hrubá. Různým tématům ohledně zubů, péče a prevence se do hloubky věnuje na své stránce projektu Zápisník zubařky.

Když vám pasta začne smrdět
Nevolnost a pocit na zvracení mohou vyvolávat i různé vůně nebo chuť potravin. Přestože jste roky používali jednu zubní pastu, v těhotenství vám začne z ničeho nic smrdět, případně vás její chuť napíná na zvracení.

„Některé ženy s pastou nemají žádný problém, jiným najednou vadí mentolová chuť. Na trhu jsou různé pasty a je důležité vybrat si takovou, která nemá dráždivou příchuť, ale naopak má jemnou chuť, nenapíná vás z ní a je vám příjemná. S nechutenstvím vám však zubní pasta nepomůže, chuť k jídlu je možné podpořit vitamíny pro těhotné ženy, „vysvětlila zubařka.

Zubní pasta jen pro těhotné
Pokud patříte mezi ty ženy, které mají s běžnou zubní pastou problém, vyzkoušejte speciální zubní pasty určené výhradně pro těhotné. Na trhu je jich více a byly vyvinuty speciálně pro potřeby budoucích maminek. Možná stojí za to, vyzkoušet je.

„Složením se liší, proto nelze zubní pasty pro těhotné shrnout do jednoho pytle. Některé ale obsahují navíc vitamíny nebo látky, které napomáhají udržet dobrý stav sliznic v organismu, „prozradila zubařka.

Pokud se nemůžete rozhodnout a zorientovat se v nich, podíváte si jejich složení. „Většinou výrobce uvádí přírodní složení bez pěnidel a parabenů. Některé jsou dokonce bez fluoridů. Fluoridy v zubní pastě určené pro dospělé vám ale neuškodí, pokud pastu nepolykat. Pokud však žijete v zahraničí s fluoridované pitnou vodou nebo přijímáte fluoridy z jiných zdrojů, je vhodné zvážit používání fluoridové zubní pasty a poradit se s vaším zubním lékařem, „doplnila.

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Must Read
- Reklama -PR články
Related News
- Advertisement -podnikatel