Čtvrtek, 13 dubna, 2023
události
HomeMagazínJe to skutečně ADHD? Za touto diagnózou se může skrývat něco zcela...

Je to skutečně ADHD? Za touto diagnózou se může skrývat něco zcela jiného

- Reklama -aktualita

I vám se zdá, jakoby každé druhé dítě označili nálepkou ADHD? Co se může zdát jako tato neurovývojových porucha, může být zamaskovaný úplně jiný problém a může to být docela jiná porucha.
znaky ADHD
ADHD je porucha pozornosti spojená s hyperaktivitou. Není to porucha chování, jak si mnozí myslí, ale neurovývojových porucha. Charakterizuje ji neschopnost koncentrace, porucha motoriky, neadekváte, rychlé reakce a hyperaktivita.

Je jen neposedné, nebo už hyperaktivní? Znaky ADHD, které si všímat
Co přesně je ADHD a jak může rodič svému dítěti pomoci?
Častokrát je však diagnostikována velmi neuváženě, bez bližšího a citlivějšího zkoumání a přístupu k pacientovi. V dnešní době je i normální zdravé dítě, které je přirozeně aktivní, diagnostikovány touto poruchou, proto si musíme dávat pozor zda se skutečně o ni jedná. Dítě může být zcela zdravé, ale za ADHD se může skrývat i jiný zdravotní problém.

 1. Poruchy učení
  Je velmi jednoduché označit děti s poruchami učení za hyperaktivní s poruchou pozornosti. Děti, které se ve vysvětlování učiva ztratí, se obvykle začnou nudit a věnovat se jiným aktivitám, čímž ruší výklad.

Učitelé proto předpokládají, že je dítě velmi aktivní a nedostatečně vychované, co se musí napravit – a nejrychlejší náprava je označení dítěte poruchou ADHD.

 1. Hypoglykémie
  Hypoglykémie je snížení glukózy v krvi. Pokud je její hladina příliš nízká, projevuje se například chvěním rukou, studeným potem, zvýšenou chutí k jídlu, bušením srdce, těžkostí soustředit se a netypickým chováním – příznaky podobné ADHD. Několik dětí se zpráva až agresivně, nadměrně impulzivní, což také přispívá k této diagnóze.
 2. Nemoci srdce
  Dítěti s ADHD jsou často předepisovány léky, které pomáhají s koncentrací. Všichni víme, že nesprávná diagnóza a nesprávné léky mohou být nebezpečné pro kohokoliv, hlavně pro děti, kterým nevhodné medikamenty mohou způsobit problémy se srdcem.

Srdce a mozek se přímo ovlivňují, čili pokud se naskytne problém se srdcem, mozek to zaregistruje a zareaguje. Z této skutečnosti mohou vznikat nesprávné diagnózy, protože jakmile se chování pozmění, příčina může být v srdci.

 1. Anémie
  Anémie či chudokrevnost značí nedostatek červených krvinek v krvi, které by mimo jiné měly přenášet kyslík do mozku. Kvůli nedostatku kyslíku mozek často nepracuje tak jak má; dítě proto není soustředěno, není klidné, špatně přijímá informace, a těžko s nimi pracuje, čehož důsledkem nemusí mít studijní výsledky, na jaké skutečně má.

Anémie se obvykle projevuje únavou a problémy se soustředěním, což některé může mást a dítě označit jako ADHD, ačkoli je hyperaktivita nepřítomná (v tomto případě se jedná o poruchu ADD – porucha pozornosti bez přítomné hyperaktivity).

 1. Bipolární porucha
  Bipolární porucha patří mezi psychické poruchy, které ovlivňují náladu člověka. Osoba s touto poruchou prožívá dva střídající se stavy – depresi a mánii. V depresivní fázi je člověk skleslý, vše vidí černé, je smutný a bez energie, zatímco fáze mánie je přesným opakem.

Manická fáze je charakterizována nástupem energie, živelným elánem a aktivitou, která se projevuje rychlým vyprávěním, skákáním do řeči a roztržitostí. Tyto projevy mánie se mohou snadno plést s poruchou ADHD, zejména pokud jsou tato období znatelnější, pokud se střídají s depresí.

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Must Read
- Reklama -PR články
Related News
- Advertisement -podnikatel