Pátek, 7 dubna, 2023
události
HomeDětiO princezně Růžence

O princezně Růžence

- Reklama -aktualita

Před mnoha a mnoha lety bylo jedno království, v němž žila překrásná princezna. Ta milovala růže, proto jí říkali Růženka.

Ač byla princezna překrásná a nosila ty nejkrásnější šperky s ametysty, rubíny i jinými drahými kameny, přece se žádný z nich svým půvabem nemohl vyrovnat jejím překrásným dlouhým rusým vlasům.

Večer co večer princezna vždy vycházela na balkon svého zámku. Potom zatleskala, když tu odkudsi přilétl drobný zlatý ptáček, který se jí usadil na rameni. Princezniny překrásné vlasy se začaly oslnivě lesknout a rudě žhnuly. Malý ptáček začal zpívat jemnou melodii a princezna se k němu zakrátko přidala. Celá země se díky tónům této písně brzy ukládala ke sladkému spánku.

Tak plynula léta. Jednoho dne se však o princeznině vyhlášeném půvabu dozvěděla zlá čarodějnice. Záviděla jí její překrásné vlasy tak moc, až se rozhodla, že ji o její půvab připraví pomocí kletby.

„Abrakadabra, ať jen ztmavne růže…“

V ten okamžik princezniny vlasy zčernaly jako dehet. I ten večer vyšla princezna na balkon. I dnes přiletěl zlatý ptáček zpívat svou kouzelnou melodii. Avšak princezniny vlasy zářily hlubokou černí a obyvatelé království měli zlé sny.

Princezna byla následující ráno velice zarmoucená. Prosila proto zlatého ptáčka o radu.

„Řekni mi, ptáčku, co mám dělat, jak vrátit do království a do snů mého lidu klid a mír?“ ptala se princezna.

„Černé vlasy v růžové vodě,“ zacvrlikal v odpověď.

„Podivuhodná rada,“ pomyslela si princezna. Přesto se rozhodla ji poslechnout. Do misky tak nalila vodu, kterou pokladla plátky růží. Když si do růžové vody namočila vlasy, ihned se jim vrátila jejich rudá barva.

Ještě ten večer princezna opět vyšla na balkon svého zámku. Její rudé vlasy zářily a krajinou zněl okouzlující zpěv. Té noci opět království usínalo v míru.

Zlá čarodějnice byla zlostí bez sebe, že její kletba byla prolomena. Rozhodla se princeznu proklít znovu a tentokrát navíc sesbírala růže po celém království.

„Uvidíme, princezničko, jak zlomíš kouzlo tentokrát…“

Zarmoucená princezna s vlasy černými jako dehet se ptala ptáčka: „Můj zlatý ptáčku, co si mám počít tentokrát?“

On však jen v odpověď zacvrlikal: „Černé vlasy v růžové vodě…“

Nešťastná princezna netušila, co si počít. Dala se do pláče. Když tu uslyšela ruch pod svými okny. Pod balkonem se zastavil mladý a pohledný princ. Z kabátce vyndal krabičku a z ní jediný rudý vlas princezny. Položil jej na jednu z princezniných slz.

Když tu… zázrak! Vlas se kouzlem proměnil v rudou růži. Princ ji utrhl a donesl princezně. Ta růži otrhala a přidala opět do vody. Když do ni ponořila vlasy, kletba byla pryč.

Jedna otázka však nedala spát králi: „Odkud máš pramen princezniných vlasů?“

Mladý princ vyprávěl: „V té době jsme byli s princeznou ještě děti. Nechal jsem si pramen jejích vlasů na znamení věrnosti k ní. Ona si stejně nechala můj.“

A protože mladý pár v sobě nakonec našel zalíbení, dal král požehnání i k jejich sňatku. Zato zlá čarodějnice pukla zlobou, když zjistila, že na lásku jsou její kletby krátké.

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Must Read
- Reklama -PR články
Related News
- Advertisement -podnikatel