Kdy je vhodné dát se očkovat proti chřipce?
Očkování proti chřipce je dobré absolvovat ještě v úvodu chřipkové sezóny. Připomněl to Úřad veřejného zdravotnictví (ÚVZ) SR s tím, že ideální je nechat se naočkovat během října, nejpozději však v prosinci.
„Očkováním v úvodu chřipkové sezóny se v těle stihne vytvořit dostatečná ochranná hladina protilátek ještě před zvýšenou aktivitou chřipky a chřipce podobných onemocnění,“ vysvětlila mluvčí KHS Daša Račková. Dodala, že ochranná hladina protilátek se vytváří přibližně deset až 14 dní po očkování.
Zvýšená aktivita chřipky a chřipce podobných onemocnění obvykle nastupuje od poloviny prosince, v letošní sezóně však podle odborníků lze očekávat dřívější nástup.
„Na očkování proti chřipce je během podzimu dostatek času, ale vzhledem k předpokládaný atypický průběh chřipkové sezóny považujeme za optimální očkování již v průběhu října. V úvahu připadá i očkování v průběhu listopadu, nejpozději prosince,“ uvedli odborníci.
V nezbytných případech je podle KHS očkování možné iv pozdějších měsících, iv případě, že by probíhala chřipková epidemie. „Očkování byste měli odložit, pokud pociťujete příznaky chřipky nebo nachlazení,“ dodala Račková.
Očkovat i děti proti chřipce?
Chřipka útočí na Slovensku pravidelně každý rok, přestože loni byla epidemie poměrně slabší. Odborníci si to vysvětlují pandemickými opatřeními proti koronavirus. Poprvé byl u Slováků i větší zájem o očkování proti chřipce, proto ne každý se k vakcíně dostal. Množství je letos navýšeny a očkovací kampaň začala 1. října. Pokud se totiž chcete dát očkovat proti chřipce, přesně tento měsíc je na to ideální.
Virus chřipky udeří větší silou
Pokud očkování zvažujete, neměli byste váhat. Vakcínu mohou dostat již děti od dvou let. Chřipka se přenáší kapénkově, proto se dokáže velmi rychle šířit i ve školních kolektivech. Ačkoliv ohrožení jsou zejména lidé ve věku od 65 let, chřipka dokáže pořádně potrápit vás i vaše děti.
Riziko hospitalizace je vyšší u těch od 6 měsíců do 5 let. Odborníci proto doporučují očkování, kterým se navzájem v rodině ochráníte. Pokud máte i dítě mladší 6 měsíců, můžete chřipce předejít očkováním toho staršího samozřejmě i sebe. Dítě ochrání i to, když se maminka dala proti chřipce očkovat během těhotenství.
Loni byla epidemie chřipky slabá, proto se odborníci obávají, že tento, nejpozději příští rok udeří o to silnější. Důvod je jednoduchý – stejně, jako mutuje koronavirus, dokáže mutovat i virus chřipky, jenže několikanásobně rychleji. A protože množství lidí nebude mít vytvořené protilátky (tělo si je bez překonání nemoci nebo očkování nevytvoří), chřipka bude o to nakažlivější.
Očekávají proto letos ještě větší zájem o vakcíny. Dostupných bude přibližně 400 000.
Jak se projevuje chřipka?
Inkubační doba je při chřipce 1 až 3 dny a infekční jste pro ostatní zhruba jednou tolik. Zpravidla trvá infekčnost celou inkubační dobu, kdy ještě nepociťujete příznaky a pak další 3 až 4 dny, kdy už máte akutní příznaky.
Příznaky se začnou projevovat náhle. Patří mezi ně:
bolest svalů a kloubů,
bolest hlavy,
horečka,
zimnice,
malátnost,
později se projevuje suchý kašel.
U dětí se mohou objevit tyto komplikace:

zánět středního ucha,
zánět dutin,
zvracení,
zápal plic,
dehydratace,
zhoršení již existujících zdravotních problémů jako jsou poruchy srdce, astma a jiné,
ve výjimečných případech dokonce smrt.
Chřipka by měla u zdravého člověka odeznít do 7 dní, ale i pro něj představuje velkou zátěž pro organismus. Do skupiny lidí, kterým hrozí závažný průběh patří osoby nad 65 let, osoby s chronickým onemocněním plic, srdce a ledvin, osoby, které se léčí na metabolické onemocnění, osoby se svalovými či neurologickými poruchami či sníženou imunitou. Virus může být nebezpečný i pro malé děti.
Na Slovensku se virem chřipky nakazí v průměru 150-160 000 lidí ročně a z toho v průměru zemře 110.