Pátek, 7 dubna, 2023
události
HomeDětiVíte, jak uspořádat doma nejlepší dětskou oslavu?

Víte, jak uspořádat doma nejlepší dětskou oslavu?

- Reklama -aktualita

Dostaly se vaše děti do věku, kdy touží po narozeninové oslavě s kamarády? Když se rozhodnete jejich přání splnit, určitě je potěšíte a ta radost v dětských očí za to bude stát. Jak ale uspořádat doma dětskou oslavu, na kterou budou děti ve škole ještě dlouho vzpomínat?

Plánujte dětskou oslavu s předstihem

Pokud chcete, aby dětská oslava byla promyšlená do posledního detailu a všichni účastníci si ji náramně užili, je potřeba začít plánovat s předstihem, optimálně alespoň měsíc dopředu.

Inspirace: Přemýšlíte nad vhodným dárkem k narozeninám pro vašeho syna nebo dceru? Co takhle šlapací motokáry pro děti?

Výběr místa pro dětskou oslavu

Je třeba rozhodnout o tom, kde se oslava bude konat. Nemusíte totiž s partou dětí zůstávat doma. Vyrazit můžete také do podniků ve městě. Pamatujte, že pronájem prostor však vyjde dráž oproti domácí oslavě.

Na druhou stranu i oslava v domácím prostředí má své nevýhody, například úklid, který vás po dětském řádění čeká. V tomto článku se budeme věnovat pouze přípravám oslav v domácím prostředí.

Výběr termínu pro dětskou oslavu

Vybrat musíte také termín, na který si děti budou moci své kamarády pozvat. Přemýšlejte dopředu o tom, kdy budete mít dostatek času na organizaci oslavy. Zároveň je dobré zvážit i den v týdnu. Pokud plánujete oslavu na víkend, může se stát, že hodně dětí už bude mít se svými rodiči jiné plány. Podobně je tomu také ve státní svátky nebo během prázdnin.

Na druhou stranu domluvit se na oslavu ve všední den není taky žádná legrace. Během pracovního týdne mají děti různé kroužky a jiné povinnosti. Proto je třeba nad termínem uvažovat hodně dopředu – termín oslavy byste měli přátelům oznámit alespoň 3 týdny před oslavou. Nejbližší kamarády je dobré také osobně obvolat.

Výběr tématu pro dětskou oslavu

Dnes je v oblibě pořádat tematicky laděné dětské oslavy. Záleží jen na preferenci vašich dětí, zda touží po dinosauří, pirátské nebo princeznovské párty. Tematicky pak můžete sladit výzdobu, hry i jídlo. Podobně je tomu v případě pozvánek.

Jaká témata patří v poslední době mezi ta nejoblíbenější?

 • dinosauří párty
 • párty ve stylu Ledové království
 • námořnické nebo pirátské párty
 • fotbalové oslavy
 • oslava s poníky, duhou, jednorožci a vílami
 • Harry Potter kouzelnická párty
 • oslava s Tlapkovou patrolou

a další.

Není ale nic špatného na tom uspořádat dětskou oslavu bez tématu. I na takových oslavách si děti užijí spousty legrace.

Vytvořte seznam hostů a pozvánky

Další důležitou aktivitou v rámci plánování je vytvoření seznamu hostů a tvorba pozvánek. Pro některé rodiče i děti může být toto poměrně náročné. Děti mají většinou hodně kamarádů, které by na oslavu rády pozvaly. Je však dobré dát nějaký “rodičovský strop”, který povolíte. Přece jenom od počtu hostů se odvíjí i vaše finanční výdaje za dětskou oslavu.

Promyslete si také, zda na dětskou oslavu kromě dětí zvete také rodiče, s kterými si můžete vytvořit vlastní program.

Pak už nezbývá než vyrobit pozvánky. Většina dětí se ráda na výrobě pozvánek podílí, je to přece jejich oslava, tak je neváhejte zapojit. Mohou si pozvánky samy nadepsat nebo alespoň ozdobit obálky.

Do pozvánky nezapomeňte uvést také kontakt na sebe, kdyby rodiče měli nějaké dotazy. Často se rodiče například zajímají o to, jaký dárek by měli pro vaše dítě pořídit a věřte, že občas je velmi dobré poskytnout jim inspiraci na dárky pro děti. Vyhnete se tak tomu, že se vám doma sejde 5 stejných hraček.

Vymyslete výzdobu na dětskou oslavu

Výzdoba na dětské oslavě nehraje úplně tu hlavní roli, ale spíše celkově dokresluje atmosféru dětské párty. I to je však velmi důležité. Pokud pořádáte tématickou oslavu, snažte se sehnat nebo vyrobit výzdobu, která odpovídá tématu oslavy.

Chybět by na dětské oslavě z hlediska výzdoby neměli:

 • girlandy
 • barevné balónky
 • konfety
 • světýlka a žárovky

a další.

Záleží jen na vás, po jaké výzdobě sáhnete. Výzdobu můžete volit také podle ročního období. Pokud chcete opravdu zazářit, vyrobte pro děti také fotokoutek.

Vymyslete program pro dětskou oslavu

To, co udělá oslavu super oslavou, je program. Ten musíte vždy přizpůsobit věku dítěte. Rozhodně je program jiný pro 4leté a jiný pro 10leté děti. Podle toho musíte vybrat veškeré aktivity, které dětem na oslavě nabídnete. Jiný program je často také na dívčích a jiný na chlapeckých oslavách.

V tomto článku přinášíme tipy hlavně na zábavu, která je vhodná pro chlapce i dívky a aktivity se dají snadno modifikovat pro různě tématické oslavy. Všechny hry se snažte vymyslet tak, aby pro děti byly bezpečné.

Hry a soutěže pro dětskou oslavu

Hry a soutěže by neměly chybět na žádné dětské oslavě, proto je do programu rozhodně zapojte. Nezapomínejte na drobné odměny pro vítěze, například v podobě sladké odměny nebo drobného dárku. Jaké hry a soutěže byste mohli do programu zařadit?

 • Obíhaná se židlemi – klasika, kterou znají všichni. Židle se srovnají do kruhu, je jich ale o jednu méně než hostů. Děti obchází židle v kruhu za zvuku hudby, jakmile hudba přestane hrát, děti si musí sednout na židli. Kdo židli nemá, vypadá. Jedna židle se dá z kruhu pryč a pokračuje se dál. Hry v tomto stylu se hodí spíše pro děti školou povinné, mladší děti prohry snáší hůř a to poslední, co chcete na dětské oslavě řešit je dětský pláč.

 • Hledání pokladu – snad každé dítě rádo hledá poklad. Vymyslete proto pro děti stezku za pokladem. Vyhrajte si s plánkem za pokladem a vymyslete úkoly, které budou zapeklité a zároveň je děti zvládnou splnit. Co bude čekat na konci cesty? To záleží na vás, může jít o sladkosti, drobné dárky pro děti nebo třeba poukázky do kina, do kterého se vydáte na závěr dětské oslavy.

 • Tvoření nebo malování – tvoření a malování může být součástí každé oslavy. Jen tvořivé úkoly musíte opět přizpůsobit věku dětí. Tvořit můžete tématicky, malovat poslepu nebo se pustit třeba do malování na obličej. V tomto případě ale dejte pozor a vybírejte jen zdravotně nezávadné barvy.

 • Závody pro děti – někdy stačí pro zabavení dětí opravdu málo, vyzkoušet můžete různé závody – skákání v pytli, přenášení míčků na lžíci, házení na cíl, skládání věže, hlavolamy, poznávání melodií, Kimova hra, poznávání předmětů podle hmatu a další

 • Společenské a deskové hry pro děti – sáhnout můžete také po nejrůznějších společenských a deskových hrách pro děti. S jejich přípravou není téměř žádná práce a děti přesto mohou na nějakou dobu zabavit. Mezi oblíbené hry pro děti patří například pohybová hra Twister, DiXit, Activity junior, Příběhy z karet nebo třeba Růžové či duhové historky

Další program pro děti

Nejsou to jen hry, kterými musíte program pro děti na dětské oslavě vyplnit. Můžete pro ně zorganizovat i další zábavu, takovou, kde se nesoutěží, nevyhrává ani neprohrává. Jde jen o to si užít zábavu.

Mezi takové aktivity patří například dětská diskotéka ve večerních hodinách. Pro takovou zábavu je třeba vybrat vhodnou hudbu. Z rodiče se v tuto chvíli stává DJ. Nechte si od dětí poradit, jaká hudba se jim zrovna teď líbí a co poslouchají spolužáci ve škole a kdo ví? Možná se i vy přiučíte novým tanečním kreacím.

Další zábavnou aktivitou může být například stezka odvahy ve vaší zahradě. Tedy pokud se děti příliš nebojí. V zahradě ani nemusí být žádná strašidla. Stačí jen projít určitou stezku po tmě. V takovém případě nezapomeňte zahradu dobře osvětlit- svíčkami nebo reflexními páskami.

Pokud slaví vaše dítko v letních měsících, o spousty zábavy se postarají také vodní radovánky a zábava na zahradě. Děti si mohou hrát v bazénu, na vodní klouzačce nebo se zabavit při vodní bitvě. Vyzkoušet mohou také malování na chodník nebo si užít zábavu na vašem dětském hřišti.

Připravte občerstvení pro dětskou oslavu

Vymyslet menu pro narozeninovou oslavu dětí není jednoduchý úkol. Děti bývají často mlsné a vybíravé, a tak se může stát, že se netrefíte do chuti všem. Proto je dobré na dětské oslavy připravovat hlavně jednoduchá jídla a občerstvení pojmout spíše formou “vem si, na co máš chuť.”

Mezi oblíbené jídlo na dětských oslavách patří:

 • narozeninový dort
 • muffiny nebo cupcakes
 • krekry, chipsy
 • toasty se šunkou a sýrem
 • zelenina a ovoce
 • saláty
 • sýrový talíř
 • popcorn
 • saláty

Inspirace: Dalším oblíbeným jídlem dětských oslav je pizza. Pokud připravíte dobré domácí těsto, může si každé dítě vytvořit svojí vlastní pizzu podle svých chutí.

Alena Mrvíková, obsahový a SEO specialista

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Must Read
- Reklama -PR články
Related News
- Advertisement -podnikatel