Čtvrtek, 21 listopadu, 2024
události
HomeDětiPandemie covidu ovlivnila i zrak dětí. Jak jim vybrat brýle?

Pandemie covidu ovlivnila i zrak dětí. Jak jim vybrat brýle?

- Reklama -aktualita

Proticovidové omezení pohybu, kvůli kterým děti nechodily do školy a často ani ven hrát se s kamarády, přispěly i ke zhoršení jejich zraku. Nedostatek slunečního svitu způsobil u dětí, sledovaných loni několik měsíců v Argentině a Číně, větší krátkozrakost. Vyplývá to ze dvou vědeckých studií.

Dioptrie v optice vyrobí podle receptu. Na rodiče čeká vybírání rámu.
„Když děti nechodí ven a nemají dostatek slunečního světla, sítnice oka nevytváří dopamin, což přispívá k vzniku krátkozrakosti,“ uvedla argentinská dětská oční lékařka Carolina Picottiová, hlavní autorka studie. Podle Piccotiovej k zastavení progrese krátkozrakosti stačí, aby děti byly alespoň dvě hodiny denně na slunečním světle. Picottiová spolupracovala se dvěma desítkami oftalmologů z různých argentinských regionů a sledovala děti od pěti do 18 let. Za rok se u nich v průměru zhoršila krátkozrakost o 40 procent.

„Toto číslo je nejen velmi vysoké, ale také potvrzuje hypotézu, že ke krátkozrakosti přispívají nejen genetické faktory, ale i životní styl,“ míní autorka této studie.

K podobným závěrům dospěl i profesor Michiganské univerzity David Musch, který je spoluautorem další studie, která srovnávala úroveň krátkozrakosti u více než 100 tisíc dětí na základních školách v čínské provincii Šan-tung v letech 2015 až 2020. Její autoři také dospěli k závěru, že uzamčení vyhlášen pro pandemii výrazně zhoršil krátkozrakost, a to nejvíce u dětí ve věku šest až osm let.

Podle průzkumu z Kolumbie, Mexika a Chile během pandemie trávili tři čtvrtiny dětí mnohem více času před počítačovými či televizními obrazovkami. Skoro polovina z nich uvedla, že seděli před počítačem či televizí o tři až šest hodin déle než obvykle a u skoro třetiny to bylo o více než šest hodin. Sledování do elektronické obrazovky také může způsobit únavu očí, dočasně rozmazané vidění či bolesti hlavy. Podle Picottiovej není vědecky prokázáno, že by záření z obrazovek způsobovalo krátkozrakost. Různé studie však podle ní ukázaly, že kvalitu zraku může ovlivnit vzdálenost od obrazovky, velikost písma či kontrast.

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Must Read
- Reklama -PR články
Related News
- Advertisement -podnikatel