„Zdravé oči už ve školce“ je program, v jehož rámci se v mateřských školách po celém Slovensku kontrolují zrakové parametry u dětí a který pomáhá včas odhalit existující či začínající oční poruchy. Projekt, za kterým stojí Unie nevidomých a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) a o. z. BILLA lidem, vstupuje v pondělí 18.10. do svého pátého ročníku.
Takto probíhá ,, měření očí „u dětí ve školce. Zábavnou formou.
Dalekozrakost, krátkozrakost, nerovnostem zorniček či nerovnoměrné zakřivení rohovky. I takové poruchy zraku ví odhalit autorefraktometer, speciální přístroj, který používají odborně vyškolení pracovníci ÚNSS v rámci projektu „Zdravé oči už ve školce“. Předškolní zařízení možnost zapojit se do této akce vítají. Každoročně se registrují a využívají příležitost pozvat odborníky i do svého města, do své školky. Stejně rodiče, jejichž děti toto screeningové měření zraku podstoupily, si projekt velmi pochvalují. „Jsem ráda, že se ve školce dělá takové měření, protože díky tomu jsme zjistili, že syn má nějaký problém a mohli jsme to dostatečně včas řešit. Za normálních okolností bychom na to možná přišli příliš pozdě, „řekla Zuzana Hajra, maminka 5letého Adrianka vyšetřovaných v rámci projektu.
Zrak změřili už více než 65 tisíc dětem
Projekt pod záštitou o. z. BILLA lidem odstartoval ještě začátkem roku 2017 a za sebou má čtyři úspěšné ročníky, během nichž odborníci zkontrolovali zrak více než 65 tisíc dětem v mateřských školách po celém Slovensku. Registrace školek do pátého ročníku projektu začíná v pondělí dne 18. října.
„Naši odborníci následně navštíví zaregistrované školky po celém Slovensku. Děti absolvují bezbolestné a bezkontaktní měření zraku a každé z nich obdrží certifikát, se kterým v případě nálezu rodič může navštívit dětského očního lékaře. Spolupráce Unie nevidomých a slabozrakých Slovenska a o.z. BILLA lidem navíc přinesla možnost potěšit školkařů i malým praktickým překvapením. Každá školka po měření získá sadu edukačních hraček na trénink zraku, rozvoj jemné motoriky a koordinace ,, OKO – RUKA „,“ objasňuje Tatiana Winterová, ředitelka ÚNSS.
Ostatní, čtvrtý ročník projektu „Zdravé oči už ve školce“, probíhal pro pandemii koronavirus a souvisejícím opatřením výjimečně po dobu dvou let, od října 2019 do října 2021. Měření zrakových parametrů podstoupilo v rámci ročníku více než 20 tisíc dětí ve věku tři až šest let. Odchylky se objevily u 16% zkontrolovaných školkařů (3 168 dětí), což oproti předchozím ročníkům představuje nárůst o jedno až dvě procenta. „Vítám tento preventivní program, protože umožňuje děťátku podstoupit vyšetření ve známém prostředím mateřské školky, což je samozřejmě méně zatěžující než návštěva ordinace. Takové měření zraku pomáhají dohledat velmi konkrétní skupinu dětí, které by měli navštívit dětského očního lékaře, aby se následně stanovila konečná diagnóza a doporučila případná léčba, „vysvětluje MUDr. Beáta Bušányová, PhD., Primářka Kliniky dětské oftalmologie v Národním ústavu dětských nemocí (NÚDCH) v Bratislavě.
Kdy by rodiče měli zbystřit pozornost?
Přestože projekt „Zdravé oči už ve školce“ je pro rodiče pomocníkem, který spolehlivě odhalí poruchy zraku u jejich dětí, kontrola začíná doma. Varovných signálů, že se zrakem děťátka nemusí být vše v pořádku, je několik.
Dítě například neumí rozeznat předměty v dálce, případně je umí rozeznat pouze s obtížemi. Knihy či hračky si klade blízko před oči, nebo se rychle unaví zda ztratí pozornost při hře do blízka. Problém může dítě mít také s koordinací v linii ruka – oko, tedy na předměty často sáhne vedle, klopýtá se. Příznaky poruchy zraku mohou být i červené a slzící oči, časté mrkání, pálení v očích či bolesti hlavy.
I při očních chorobách proto platí, že důležitá je prevence. Čas, který děti tráví před obrazovkou mobilu, tabletu či počítače, lze vhodně nahradit pohybem na čerstvém vzduchu a sledováním do různých vzdáleností, zejména do dálky.