Pátek, 26 dubna, 2024
události
HomeRady a NávodyPovolit či ne? Odkdy a jak dlouho se mohou děti dívat na...

Povolit či ne? Odkdy a jak dlouho se mohou děti dívat na televizi: A co tablet nebo mobil?

- Reklama -aktualita

Všichni víme, že modré světlo z obrazovek a monitorů má negativní vliv na spánek, pozornost i to, že není ideální nechat malé děti sedět před televizí. Víte však odkdy a jak dlouho může váš syn nebo dcerka vůbec dívat televizi či do mobilu?
Jak dlouho mohou děti dívat na obrazovky?
Statistiky ukazují, že 92 procent 1-letých dětí již mělo kontakt s mobilem, tabletem nebo televizorem. Důvod je jasný – pokud dítěti podáme telefon, tablet nebo mu zapneme televizor, získáme aspoň trochu cenného času na vybavení mailů, přípravu jídla nebo zjednodušíme čekání v zácpě či v čekárně u lékaře.

I když jsou tyto technické vymoženosti dobrými pomocníky rodičů, čas strávený před obrazovkou není to nejlepší pro malé děti. Odborníci doporučují, aby děti mladší 18 měsíců neměli přístup k obrazovkám. Děti starší 18 měsíců by měli sledovat televizi nebo hrát mobilem jen v malých dávkách a pod dohledem.

Proč jsou obrazovky pro děti špatné?
Jednoduše řečeno, obrazovkové média včetně televize, „vzdělávacích“ videí, her a elektronických knih v telefonech nebo tabletech nepodporují včasné vzdělávání a rozvoj mozku.

Během prvních dvou let života procházejí děti obrovskými pokroky v kognitivních, jazykových, motorických a sociálně-emocionálních schopnostech. Nejlépe jim to jde tehdy, když mají možnost zkoumat okolí a být v přímém kontaktu se světem a lidmi kolem sebe. Ne prostřednictvím televize, či mobilů.

I když se zdá, že nějaká televizní pořad, aplikace nebo hra mají vzdělávací poselství, pro nejmenší to není podpora rozvoje mozku. Děti mladší 18 měsíců nechápou, jak digitální symboly na obrazovce souvisejí se skutečným světem, takže si z obrazovky nedokáží vzít smysluplné informace.

Navíc čas strávený před obrazovkou může negativně ovlivnit rozvoj jazyka, čtení a krátkodobé paměti. A jak jsme již uvedli, může velmi snadno narušit spánek a schopnost dítěte soustředit se.

Jedinou výjimkou jsou videotelefonáty s rodinným příslušníkům, jehož dítě nemůže vidět osobně. Samozřejmě, ani to není plnohodnotná náhrada osobního kontaktu.

Jak ho zabavit, když máte povinnosti?
Pokud si potřebujete odpočinout od nošení dítěte nebo jej zabavit, dokud připravíte večeři nebo se osprchujete či vybavíte poštu, nemusíte mu automaticky vložit do ruky mobil ani zapnout telku. Uložte ho do křesla nebo na deku s několika hračkami na místo, ze kterého vás bude vidět a vy také budete vidět na dítě.

Odkdy mohou děti sledovat televizi a trávit čas na mobilu?
Ideální je nepoužívat tyto vymoženosti do věku 2 let. U dětí od 2 do 5 let bychom měli používání médií omezit na maximálně hodinu denně. Pokud chceme, aby si dítě vzalo z viděného ponaučení, třeba s ním o tom mluvit. Takže ideální je, když i rodič sleduje obsah viděného a debatou s dítětem ho přiblíží skutečnosti.

Jak nastavit limity?
Jakmile dovolíme dítěti objevovat svět obrazovek, musíme se připravit na to, že je bude stále více požadovat. Zdravý vztah s médii můžeme posílit výběrem kvalitní ch programů, aplikací a nastavením inteligentních limitů.

Program vybírejte pečlivě – nejlepší jsou krátké, jemné programy nebo aplikace určené pro nejmenší, které podporují interakci. Vždy se předem seznamte s obsahem a sledujte reakce dítěte.

Mluvte s ním o tom, co vidí – společné sledování programu či aplikace podporuje konverzaci, která dítěti pomohou lépe využít čas strávený před obrazovkou a porozumět.

Ložnice bez techniky – udržujte mobily, tablety, notebooky i televizor mimo ložnice a vyhýbejte se jejich sledování hodinu-dvě před spaním.

Nikdy nenechávejte televizor zapnutý jako kulisu – mnozí nechávají televizor zapnutý jako kulisu vždy, když jsou doma, i když program přímo nesledují. Takový zvyk působí rušivě a odrazuje od interakce mezi lidmi.

Podporujte jiné činnosti – nenastavujte čas strávený před obrazovkou jako plánovanou aktivitu. Naplánujte si aktivní hru, procházku venku, kreativní zábavu.

Média nejsou dudlík – vyhněte se používání médií jako dudlíku. Čas strávený před obrazovkou může rozptýlit vaše dítě, když je netrpělivé, například během cestování nebo v čekárně u lékaře, ale stěžuje u dětí rozvíjení schopnosti zdravě zacházet s emocemi.

- Reklama -podnikatel
- Reklama -PR články
Must Read
- Reklama -PR články
Related News
- Advertisement -podnikatel